Czwartek, 21 wrze艣nia 2017 roku
Odwiedzin 艂膮cznie: 6460.
Historia PDF
pi膮tek, 01 kwietnia 2011 15:54
Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach jest samorz膮dow膮 instytucj膮 kultury, kt贸ra wykonuje r贸wnie偶 zadania biblioteki powiatowej. Biblioteka, jako instytucja upowszechniania kultury, poza dzia艂alno艣ci膮 艣ci艣le zwi膮zan膮 z gromadzeniem, opracowaniem i udost臋pnianiem materia艂贸w bibliotecznych, prowadzi r贸wnie偶 dzia艂alno艣膰 kulturalno-edukacyjn膮, promuj膮c膮 ksi膮偶ki i czytelnictwo. R贸偶norodno艣膰 inicjatyw kulturalnych biblioteki inspiruje czytelnik贸w do cz臋stego korzystania z jej zasob贸w. Organizowane s膮 wystawy i wernisa偶e malarstwa i fotografii, spotkania literackie, konkursy, zaj臋cia tematyczne, imprezy okoliczno艣ciowe, zaj臋cia komputerowe. Na spotkania zaprasza nie tylko ludzi pi贸ra, ale tak偶e historyk贸w, aktor贸w, zapalonych podr贸偶nik贸w, dziennikarzy, redaktor贸w, polityk贸w, regionalist贸w. 12 marca 1947 roku rozpocz臋艂a dzia艂alno艣膰 w Bartoszycach Biblioteka Samorz膮dowa. Pomieszczenie biblioteki zlokalizowane by艂o w centrum miasta, obecnie Plac Konstytucji 3 Maja. Od pa藕dziernika 1947 roku przyst膮piono do organizacji Powiatowej Biblioteki Publicznej w budynku przy ul. 11 Listopada. Pierwsze ksi膮偶ki zosta艂y przydzielone z Kuratorium Okr臋gu Szkolnego w Olsztynie. Opatrzone by艂y piecz臋ci膮 鈥濨artoszycki Powiatowy Zwi膮zek Samorz膮dowy 鈥 Wydzia艂 Powiatowy鈥. Bior膮c pod uwag臋 specyficzn膮 funkcj臋 ksi膮偶ki w j臋zyku ojczystym na tych terenach, Rada Pa艅stwa podj臋艂a szeroko zakrojon膮 akcj臋 zaopatrzenia tych ziem w ksi膮偶k臋 polsk膮. Do wa偶niejszych akcji nale偶a艂y zbi贸rki ksi膮偶ek podczas 艢wi臋ta Morza i 艢wi臋ta O艣wiaty. W 1949 roku sie膰 bibliotek publicznych na Ziemi Bartoszyckiej tworzy艂y: Biblioteka Powiatowa, Biblioteka Miejska i biblioteki gminne 鈥 w S臋popolu, Galinach, Sokolicy oraz 15 punkt贸w bibliotecznych. W 1955 roku prze艂omowym wydarzeniem by艂o po艂膮czenie Biblioteki Powiatowej i Miejskiej w jedn膮 instytucj臋 i przeniesienie zbior贸w bibliotecznych do zabytkowej kamienicy przy ul. Bohater贸w Warszawy.

historia1
Powr贸t do nazwy Miejska Biblioteka Publiczna nast膮pi艂 w 1975 roku. Pierwsza Filia MBP powsta艂a w 1982 roku, a w rok p贸藕niej rozpocz臋艂a dzia艂alno艣膰 Filia nr 2. W roku 1996 roku Miejska Biblioteka Publiczna zostaje przeniesiona do budynku przy ul. Bema 23.

historia2
Po przeprofilowaniu zbior贸w w roku 1998 Oddzia艂 dla Dzieci i M艂odzie偶y zajmuje lokal przy ul. Ogrodowej 1A.

historia3
W roku 1999 Sejmik Samorz膮dowy Wojew贸dztwa Warmi艅sko 鈥 Mazurskiego przy wsp贸艂pracy z Rejonem Halland w Szwecji realizuj膮c program PLACCAI zakupi艂 ze 艣rodk贸w Unii Europejskiej pierwszy sprz臋t komputerowy. Od 01 stycznia 2002 r. zgodnie z Uchwa艂膮 nr 265/XXXII/2001 Rady Miasta w Bartoszycach z dnia 22 listopada 2001 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach otrzyma艂a Statut i pe艂ni zadania samorz膮dowej instytucji kultury Uchwa艂a Nr XIX/135/20. Od 2003 roku biblioteka pod adresem www.bartoszyce.bil-wm.pl prowadzi Baz臋 Informacji Lokalnej i udost臋pnia katalog On-line - rejestruj膮cy wszystkie wp艂ywy zbior贸w ksi膮偶kowych na bie偶膮co oraz uzupe艂nienia zbior贸w retrospektywnych. Za szczeg贸lne osi膮gni臋cia oraz kryteria statystyczne Wojew贸dzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie wyr贸偶ni艂a bartoszycka bibliotek臋 tytu艂em 鈥濨IBLIOTHECA BONA 2009鈥. Nadania tytu艂u dokona艂 Marsza艂ek Wojew贸dztwa Warmi艅sko 鈥 Mazurskiego Jacek Protas.

historia4
Poprawiony: czwartek, 21 kwietnia 2011 12:44