Sobota, 17 listopada 2018 roku
Nawigacja: Strona główna Archiwum
Nie żyje Teresa Bratek, autorka "Siedmiu bartoszyckich legend" PDF
poniedziałek, 08 lipca 2013 13:11
T.Bratek8 lipca 2013 r. zmarła Teresa Bratek — autorka "Siedmiu bartoszyckich legend", emerytowana nauczycielka, poetka, pisarka, ilustratorka własnej twórczości.

Urodziła się 19 stycznia 1934 r. w Warszawie, na Ochocie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego i kursu pedagogicznego, objęła posadę w Gietrzwałdzie w 1951 roku, mając zaledwie 17 lat. Była absolwentką zaocznych studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1954 roku mieszkała w Bartoszycach. Tutaj pracowała najpierw w Szkole Podstawowej Nr 1 jako nauczycielka, potem przez półtora roku jako zastępca kierownika. Następnie przeniosła się do Szkoły Odzieżowej, a ostatnich 15 lat swojej pracy dydaktycznej spędziła w Zespole Szkół Budowlanych, jako nauczycielka przedmiotów humanistycznych.

Jako poetka debiutowała w "Gromadzie-Rolniku Polskim" w 1982 roku wierszami "Biała róża" i "Groch". W 1983 roku przy Bartoszyckim Domu Kultury, z inicjatywy ówczesnej dyrektor Janiny Jocek i grupy bartoszyckich literatów, głównie Jerzego Sałaty powstała Grupa
Literacka Barcja. Współtworzyli ją: Teresa Bratek, Zygmunt Kornowski, Romuald Moszoro oraz Jerzy Sałata. Barcja początkowo występowała pod nazwą Bartoszycka Grupa Literacka. W latach 1986-1989 Barcja wydała 4 Informatory, których redaktorem była Teresa Bratek. Redagowała również „Bartki pełne tajemnic” Zygmunta Kornowskiego, „Bartoszyce w legendzie i wierszu” oraz „Zaczarowanym piórem” Romualda Moszoro.
W 1986 roku wydała zbiorek wierszy, napisanych na cześć swojej mamy „Mateńko moja”. Rok 1989 to tomik „Te niemodne wiersze”. Natomiast już rok później miłośnicy twórczości Pani Teresy mogli sięgnąć po kolejny jej zeszyt „Syn miodu”, w którym autorka nawiązała do dziejów dawnych Prus. W 2002 roku ukazała się antologia „Fraszki polskie” w wyborze i opracowaniu Józefa Bułatowicza. W 2009 roku w książce opublikowanej przez elbląskie wydawnictwo Uran „Legendy i opowieści Elbląga i okolic” znaleźć również można naszą rodzimą legendę autorstwa Pani Teresy „Syn miodu”. W tym samym roku zostało wydanych „Siedem bartoszyckich legend" nawiązujących do historycznej przeszłości naszego regionu. Legendy te cieszyły się popularnością wśród czytelników już wtedy, gdy były dostępne w formie komputerowych wydruków, z ilustracjami autorki.
Współredagowała lokalną gazetę „Wiadomości Bartoszyckie”, która ukazywała się od 1990 roku. Poza literaturą i dziennikarstwem interesowała się haftem. Stworzyła haft bartoszycki. Komponowała muzykę do swoich utworów: do wierszy, kolęd
i pieśni. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Najważniejsze z nich to: wyróżnienie I Ogólnopolskiego Konkursu Satyry RSTK (1984), III nagroda w konkursie „Chwile szczęścia” zorganizowanym przez redakcję „Warmii i Mazur” za prozę (1984), III nagroda oraz nagroda specjalna w II Konkursie Poetyckim im. L. Turkowskiego „Bartoszyce' 85", nagroda specjalna naczelnika miasta w Konkursie Poetyckim im. L. Turkowskiego „Bartoszyce’ 87”, nagroda specjalna V Konkursu Literackiego im. L. Turkowskiego „Bartoszyce’ 88”, nagroda specjalna VI Konkursu Literackiego im. L. Turkowskiego „Bartoszyce’ 89”. Teresa Bratek odgrywała istotną rolę w działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach, za co otrzymała w 2007 roku z rąk Pana Burmistrza Krzysztofa Nałęcza wyróżnienie z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu. Otrzymała również Nagrodę Starosty Zbigniewa Nadolnego.
Rada Miasta Bartoszyce uchwałą z dnia 29 kwietnia 2008 r. nadała Pani Teresie Bratek tytuł honorowy ”Zasłużona dla Miasta Bartoszyce„.

Była osobą o ogromnym poczuciu humoru i ogromnym dystansie do siebie. Lubiła przebywać z ludźmi, którzy tak jak ona potrafią oddać się literackiej zabawie. Będzie nam jej brakowało.

Teresa Bratek spoczęła na miejscowym cmentarzu przy ul. Kętrzyńskiej.

Poprawiony: czwartek, 11 lipca 2013 12:04

<<  Listopada 2018  >>